Özel Eğitim

Özel Eğitim Nedir?

Özel gereksinimli çocuklarımızla eksik olduğu alanda yapılan çalışmaların bütünüdür. Tanı koyma, gelişimini programlama, davranış bozukluklarıyla başa çıkma gibi birçok alanda psikolog desteğine ihtiyacımız vardır. Özel durumu olan çocukların yaşamdaki yerlerini alabilmeleri için belli dengeleri yakalamak zorundayız. Davranış sorunları ya da zeka geriliği olan çocukların psikolojik destek almaları davranışsal gelişimlerinde olduğu kadar duygusal ihtiyaçlarının giderilmesinde de çok önemlidir.

Psikologlar sadece çocuklarla değil aileleriyle de görüşerek, yaşadıkları sorunlarla ilgili de destek vermektedir. Aynı şekilde özel durumu olan çocuğun varsa kardeşiyle görüşebilir. Engelli kardeşi olan çocuklar, sorumluluklarının getirdiği yüklerle baş etmekte zorlanabilmekte ve ilerleyen zamanlarda sorun yaşayabilmektedirler.

Özel eğitim seanslarımızda, otizm, down sendromu, gelişimi geriliği olan çocuklarımıza destek verilebilmektedir. Seanslar genellikle haftada iki seans önerilmektedir. Haftalık seans saati arttırılıp, azaltılabilir. Seans süresi ise 40-50 dakika arasında çocuğumuzun günlük huzuruna göre değişkenlik gösterebilir. Özel eğitim seanslarında, çocuğumuzun ihtiyacına göre tüm odalar kullanılabilir.