Evlilik-Aile Danışmanlığı

Evlilik-Aile Danışmanlığı Nedir?

Evlilik aile danışmanlığı; ilişkilerdeki problemlerin çözümü, dinamiklerin değişimi, sağlamlaşması, gelişmesine yardımcı olmak adına uygulanan danışmadır. Danışmanlık çiftler içindir. Danışma almanız için evli olmanız şart değildir. Mutsuz ya da problemli bir birliktelik tüm hayatımızı etkileyebilir. Mutsuzluğumuza ya da daha güzel şekliyle değişimimize bakan üçüncü gözün uzman gözü olması sağlıklı bir ilişki için atılabilecek en doğru adımdır. Türk aile yapısına göre çiftlerimiz özel sorunlarını paylaşmaktan çekinmektedir. Bu durum ise var olan problemimizin bize daha büyük gözükmesine sebep olabilmektedir. Uzmanın buradaki görevi çatışmaları çözmek, çiftler arasındaki empati duygusunu geliştirmeye yardımcı olmaktır.

Aile danışmanlığında genel olarak aile ya da çift olarak başlanır. Aileden kasıt aynı evi paylaşan bireyler, aile çatısı altında adı geçenlerdir (çocuklar, anneanneler, babaanneler, dedeler). Bireyler uzakta da olsalar mümkünse katılmaları rica edilir. Aile dinamiklerini net olarak bakımından katılım oldukça önemlidir. Buradaki hedef bireylerin kendilerini ve diğer aile bireyleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olup, aile içindeki konumlandırmaların doğru yönlendirilmesidir. Problemlerimizle baş edebilme gücü ancak bu yolla elde edilebilir.

Aile danışmanlıklarının süresi duruma ve problemin çözüm aşamasına göre değişkenlik gösterebilir. Seans süreleri 45-50 dakikadır.

Koruyucu Aile Danışmanlığı Nedir?

Çiftlerin evlilik kararından önceki koruyucu, geliştirici ve iletişimin sağlamlaşmasının hedeflendiği danışmanlıktır. Hedef evlilik aşamasında ve evlilik sonrasındaki sınırlarımızın belirlenmesi, beklentilerin somutlaştırılmasıdır.

Cinsel Sorunlar

Bir ailede olmazsa olmaz birliklerin en özelidir. Vajinismus, ereksiyon problemleri gibi cinsel problemlerin çözümüyle ilgili danışmadır. Çift aile danışmanlığına ek olarak verilmektedir. Evlilik ve aile danışmanlığında da olduğu gibi bireysel olarak değil çift olarak danışma yapılırsa çözüm süresi ve etkinliği oldukça artacaktır.