Ergen Danışmanlığı

Ergen Danışmanlığı Nedir?

Ergenlik dönemi, kimi çocuğumuzda etkisi az hissedilirken kimi çocuğumuzun en zor dönemi olabilir. Bu dönemde çocuklarımızın hormonları değişirken, fiziksel değişiklikler de beraberinde gelir. Bu durum çocuklarda ‘yetişkin miyim?, çocuk muyum?’ gibi bir ikileme sebep olmaktadır. Aynı ikilemi aileler de yaşamaktadır. Bu ikilem aile ve çocuk arasında bazen iletişim kopukluklarına, aileyle inatlaşmalara, derslerde düşüşlere, arkadaşlık ilişkilerinde bozulmalara sebep olabilmektedir. Çocuklarımız bu dönemde özellikle aile içi iletişimde sorun yaşıyor ise size ‘beni görün!’ uyarısı veriyor demektir. Bu sorunumuzun tek çözümü ise doğru ve sağlıklı iletişim yollarını takip etmektir. Bu gibi durumlarda aile içindeki iletişimi tekrar arttırmak ya da işlevsel hale getirmek çocuğumuzun yaşadığı problemlerdeki etkiyi de azaltmaktadır.

Ergenlik döneminde alınan destek çocuğun ilişkilerine, gelişim sürecine, kendini tanımasına ve kendini ve duygularını ifade etmesinin yolları konusunda bilgilendirme hedeflenmektedir.

Ders başarısı arttırma, ders programlama, meslek seçimi danışmanlığı verilen hizmetlerden bazılarıdır.

Ergen danışmanlığı, genel olarak haftada bir seans olarak verilmektedir. Seans süresi 40 dakikadır. 4 seansta bir aileyle özel görüşme önerilmektedir.